Hukuk Fakültesi Bitti Peki Ya Sonra?

Hukuk Fakültesi bitince ne yapmalıyım? Ben hukuk okuyorum ama bitirdikten sonra hangi meslekleri icra edebilirim? Hakim, savcı nasıl olunur? Noter olabiliyorum ama nasıl? Evet hepimiz bu sorularla 2. sınıftan sonra boğuşmak zorunda kalıyoruz. Acaba bitince ne yapmam gerekli, hangi mesleği elime alıp idame ettirmeliyim? Bunları sizinle paylaşarak aklında soruları olan arkadaşlara yardımcı olacağım.

Sıralayacak olursak;
1) Akademisyenlik
2) Yurt dışında yüksek lisans(LLM)
3) Avukatlık(Kurum ve Serbest Avukatlık)
4) Hakim/Savcılık
5) Arabuluculuk
6) Aym’de raportörlük
7) Noterlik
8) Kaymakamlık
9) Dışişleri meslek memuru(Elçilik)
10) İcra Müdürlüğü

 1. 1Akademisyen OlmakFacebook’un kurucusu Mark Zuckerbeg, 13 yıl önce yarıda bıraktığı Harvard Üniversitesi’nden fahri hukuk doktoru diploması aldı.Öncelikle genel not ortalaması iyi durumda olan ve yabancı dili iyi bilen arkadaşların bu seçeneği seçmesi çok mantıklıdır. Hukukun eğitim seçeneğinde olan açıklıklar ve her geçen gün eğitim içindeki yetersizliği telafi etmek bakımından bunu gaye eden arkadaşlar için birebirdir. Öncelikle Ales sınavına girip ve yds sınavından iyi bir yabancı dil bildiğini kanıtlayan kişiler bu puanlarla birlikte genel not ortalaması ile okulların kontenjanları sayısınca buralara başvururlar. Mülakat ve incelemelerden sonra üniversite başvurana bir sınav yapar ve yüksek lisansına başlayarak araştırma görevlisi olarak mesleğe başlarlar. Doktor, yardımcı doçent, doçent ve profesör ünvanlarını alarak kademe ve kariyer yapabilirler.
 2. 2Yurt Dışında Yüksek Lisans(LLM)Latince “Legum Magister” olarak adlandırılan LLM ifadesi İngilizce olarak Master of Laws şeklinde ifade edilir. Hukuk dalında uzman kişi olarak nitelendirilir. Bu sıfata erişmek için aranan şartlardan biri herhangi hukuk fakültesini bitirmektir. Ancak bazı okullar okul derecesi, yabancı dil ve ek sınavlar uygulayabiliyor. Yurt dışı LLM Programları için ek olarak yabancı dil sınavlarından derece talep edebiliyorlar.
  * Bankacılık ve Finansman Hukuku,
  * Deniz Hukuku,
  * Vergi Hukuku,
  * Rekabet Hukuku,
  * Fikri ve Sınai Haklar Hukuku,
  * Teknoloji Hukuku,
  * Avrupa Hukuku gibi bir çok program yer almaktadır.Özellikle tavsiyem Almanya’ da bulunan üniversitelerdir. Örneğin Köln Üniversitesi 2,5 genel not ortalaması ve almanca, ingilizce olarak 2 yabancı dili şart koşmuştur. 2 yıl olan LLM Almanya’da 1 yılı ingilizce, 1 yılı ise almanca olarak tamamlanmaktadır. Böylelikle 2 dilde gelişim kaydetmek çok kolay olacaktır. Fakat İngiltere gibi ülkelerde 1 yıl olan LLM ücret bakımından hayli fazladır. Lakin Almanya’da ücretsiz bir eğitim olanağı vardır ve yaşaması daha kolaydır.
 3. 3Avukatlık YapmakÜlkemizde yaklaşık 80 bin civarı avukat bulunmaktadır. Özellikle 39 bin civarında avukat İstanbul Barosu’na kayıtlıdır. Ailesinden desteği olmayan arkadaşlar için sömürü dünyasına girmek çok muhtemeldir. Yani hemen büro açamayan ve büyük avukatların yanında icradan icraya dolaşan kişi olmak mümkündür. Ya da arkadaşıyla sadece gider ortaklığıyla bir nebze de olsa masrafını azaltarak CMK avukatlığı gibi imkanlarla tutunmak da elde olan bir şeydir.Bir de kurum avukatlığı dediğimiz şey bir bakıma hukuk müşavirliğidir. Örneğin; Türk Telekom, Ulaştırma Bakanlığı gibi yerlere de avukat olarak girme imkanı vardır. Kurum avukatlığı için KPSS’ye girip kpssp36 puan türünden 75 puan alıp tercih yaparak avukat olunabilir. Normal serbest avukatlık için ise baroda eğitim, adliyede staj ve bir tecrübeli avukat yanında staj yapmak gereklidir.
 4. 4Hakim/ Savcı OlmakHakimlikte iki seçenek vardır. İdari ve adli hakimlik olarak ikiye ayrılır. İdari hakimlik yapmak için sadece hukuk okumak gerekli değildir. İşletme, iktisat ve kamu yönetimi okuyan kişilerin de olabileceği bir meslektir. İdari hakimlikten Danıştay üyeliğine ve Danıştay başkanlığına uzanan bir kademe atlama yapılabilir. Bu tür bir hakimlikte taşra denilen Ankara dışındaki yerlerde büyük şehir merkezleri dışında pek çalışmazsınız. İdari yargı sınavı ve mülakatından sonra Adalet Akademisi’nde ve Danıştay’da staj yaparak idari hakim olabilirsiniz.Diğer seçenek olan adli hakimlik de adli hakim ve savcılık sınavlarına girerek mülakat ile kazanan kişilerin Adalet Akademisi’nde staj ve yargıtayda staj aşamalarını geçtikten sonra kura ile ilçelere atanmasıdır. Hakim ve savcı olmak isteyenler Adalet Akademisi’ni tercih ederler. Genelde otopsi ve ölü muayenesi sebepleri dolayısıyla pek rağbet görmeyen savcılığın kontenjanını doldurmak açısından savcılık isteyenler dışındaki adaylar arasında kura çekilir ve savcı olarak devam edecekler ayrı sınıflarda ders görür. Daha sonra hakim ve savcı olduktan sonra taşradaki bölge sınıflamaları ile belirlenmiş 5.Bölge, 4.Bölge gibi bölgelerde mesleklerine başlarlar. Yargıtay’a tetkik hakimliği, Hsk’ya tetkik hakimliği, yargıtay savcılığı, başsavcılık, adliye komisyon başkanlığı, adli müfettişlik ve Yargıtay üyeliği gibi kademelere gelirler.
 5. 5ArabuluculukYılda iki kez bakanlık tarafından yapılan yazılı sınavı kazanmak ve daha sonra uygulamalı sınava girmek gereklidir. Fakat daha önce bir hukukla ilgili meslek icra etmek ve bu mesleği 5 yıl yapma şartı aranmaktadır. Bu mesleğin yeni bir uygulama olduğunu belirtmek gerekir.
 6. 6Aym’de Raportör OlmakAym’de raportör olmak için ilk önce kpssp103 puan türünden 75 puan almak gerekir. Daha sonraki şartlarla birlikte Aym’nin yazılı sınavına ve mülakatını kazanıp raportör yardımcılığıyla mesleğe başlanmaktadır. Unutulmaması gerekir ki sadece hukuk mezunları bu mesleği icra etmez. Siyasal bilgiler, işletme, iktisat mezunları da bu sınava girebilmektedir. Aym raportörlüğüne kadar kademe atlanabilmektedir.
 7. 7NoterlikNoterlik vergi rekortmenliğine ulaşmak açısından güzel bir meslektir. Tabi ki bu sebeplerden ötürü rağbet fazladır. Öncelikle avukat olma şartı aranmaktadır. Avukatlıktan sonra adalet bakanlığından noterlik belgesi için başvuru yapmak ve belgeye ulaşmak şarttır. Daha sonra münhal bulunan noterliklerin ilanlarını takip etmeniz gerekmektedir. Sıra usulü meslek edinilen bu meslekte sıraya girilir ve belki de yıllarca beklemek gerekebilir.
 8. 8Kaymakam Olmakİlk önce hukuk, kamu yönetimi, siyasal bilgiler gibi alanlardan mezun olmak ve kpssp37 puan türünden en az 75 almak gereklidir. Fakat alımlar az, başvurular ise çok olduğundan 75 gibi puanlarla kaymakam olmak çok zordur. İkinci aşama olarak mülakat gelir. Mülakatı da geçen adayı 3 yıllık staj beklemektedir. 1 yılı Türkiye’de staj yaparak geçirdikten sonra 1 yıl yurt dışında staj yapıp geri dönülür. Daha sonra 1 yıl daha Türkiye’de staj yaparak staj tamamlanır ve mülki idari amir olarak, ilçeden sorumlu kişi olarak bir ilçeye atanır. Daha sonra il özel idaresi, vali yardımcılığı ve valilik gibi kademelere yükselir. Kaymakamlıkta bulunduğunuz ilçede idari olarak sorumluluk sizdedir. Kaymakamlara tahsis edilen konaklarda ikamet edersiniz.
 9. 9Dışişleri Meslek Memuru(Elçilik)Devletler umumi veya uluslararası hukuk derslerinde gördüğümüz Dışişleri meslek memuru dış devletlerde çalışan ülkesini temsil eden kişilerdir. Sınavları çok zordur. Yabancı dil bilme konusunda epey sayıca dil bilme şartı aranır. Mesleğe girmek için ilk önce kpssp36’dan bir puan elde etmek ve birinci yabancı dilden en az 85 ikinci yabancı dilden ve üçüncü yabancı dilden en az 80 puan almak gereklidir. Bunlarla birlikte bakanlığın yapacağı yazılı sınava başvurulur. Daha sonra yazılı sınavda geçildikten sonra sözlü sınava alınır. Özellikle yazılı sınavda örneğin Almanca’dan İngilizce’ye sizden çeviri istenir. Bunlarda başarılı olunursa eğer 2 yıllık adaylık süreci başlar 1 yıl eğitim, 1 yıl da ateşelik yapılır. Daha sonra 3 yıl 3.Katip, 3 yıl 2.Katiplikten sonra Başkatiplik, Başkonsolosluk, Elçilik ve Büyükelçilik gibi makamlara ulaşılabilmektedir.
 10. 10İcra Müdürlüğüİcra müdürlüğü hukukçular tarafından çok da yeğlenmeyen bir meslektir. Çünkü açık öğretimde adalet okuyup icra müdürü olan çok kişi vardır. Bu sebeplerle birlikte yine istendiği takdirde Adalet Bakanlığı’nın yaptığı sınav ve mülakatta başarılı olunduğu takdirde icra müdürü olunur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir